Program Saptamana Sfintelor Patimi - PAROHIA VARESE

Programul in Săptămâna Sfintelor Patimi ale Domnului nostru IISUS HRISTOS.

FRAȚI ROMÂNI,

Ne aflăm în Săptămâna Sfintelor Patimi ale Domnului nostru IISUS HRISTOS.
La Biserica din Varese, viale Europa 102, lăcașul de rugăciune al Parohiei Ortodoxe Române din Provincia Varese avem urmatorul program:

Miercuri, orele 18.00 - 20.00, Slujba Deniei Cinei cele de Taină, facem Molifta și spovedim. Cel târziu la ora 21.00 biserica va fi închisă ca fiecare dintre noi sa fim acasă la ora 22.00.

JOI dimineața,între orele 10.00 - 12.00 împărtășim și se va face Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Intre 12.00 și 13.00 Sf.Spovedanie și Sf.Impartasanie.

JOI seara între 18.00-21.00 -
DENIA  CELOR 12 SFINTE  EVANGHELII ale PATIMILOR  DOMNULUI , scoaterea SFINTEI CRUCI, molifta și Sfânta  Spovedanie. La 21.00 se va închide biserica ca toți  participanții sa fim la ora 22.00 la domiciliu.

VINERI 30 Aprilie, începând cu ora 14.00 se va deschide biserica. Între orele 14.00 - 18.00 se va trece pe sub SFÂNTA  MASĂ  cu SFÂNTUL  EPITAF la care se aduc flori și se aprind lumânări pentru cei morți și pentru sănătatea familiilor noastre, facem molifta,  spovedim și împărtășim Creștinii care nu au mâncat nimic până la ora respectivă.

VINERI SEARA între orele 18.00 și 21.00 se va face DENIA  PROHODULUI. La ora 21.00 ne deplasam spre casele noastre.

SÂMBĂTĂ  DIMINEAȚA între orele 09.00 și 12.00 facem molifta, spovedim, împărtășim și pregătim Biserica pentru Înviere.

SÂMBĂTĂ - 1 Mai, DUPĂ-AMIAZĂ,  la ora 17.00 se va deschide biserica și timp de două ore ne pregătim, luăm lumânări scriem și lăsăm  pomelnicele cu Viii și Morții familiilor noastre pentru pomenirea la SLUJBA  SFINTEI  ÎNVIERI a DOMNULUI.

SÂMBĂTĂ la ora 19.00 se va da LUMINA SFINTEI  ÎNVIERI și pană la ora 21.00 se va face SLUJBA ÎNVIERII. La ora 21.00 se va închide biserica, ca astfel, sa ne deplasăm spre locuințele noastre pana la ora 22.00.

Duminică 2 Mai 2021, în  DUMINICA  ÎNVIERII, între orele 09.00 și 11.00 se va face SFÂNTA  LITURGHIE  PASCALĂ  ( Liturghia Mare a Învierii) și împărtășim pe toti Creștinii spovediți în timpul săptămânii. Sfânta Liturghie a Invierii va fi continuată cu Slujba Vecerniei Invierii cu Sfintele Evanghelii in mai multe limbi între 11.00 și 11.30.

Luni 3 Mai intre orele 10.00 și 12.00 se va face Slujba Invierii în a Doua Zi de Paște.

Marti 4 Mai 10.00-12.00 se va face Slujba Invierii pentru a Treia Zi de Paște.

Vineri 7 Mai, 10.00-12.00 se va face Slujba Izvorului Tamaduirii Maicii Domnului cu sfințirea  Aghiasmei.

Răspundem la câteva întrebări:

La slujbele deniilor de seara se pomenesc Viii și se scrie în pomelnic membrii familiei pentru că se fac rugaciuni pentru sănătate, dezlegarea mare de păcate, dezlegările de blestem și jurământ.

Joi dimineata la Liturghie se pomenesc Viii și Morții.

SÂMBĂTĂ și DUMINICĂ la Slujba Invierii și Liturghia Învierii se pomenesc Viii și Morții familiei. Pentru cei morți se aduce alături de pomelnic pâine, ulei si vin roșu.

La biserică avem lumânări și candele pentru Denii și Înviere.

Lumânările folosite la Deniile de seara, la Slujba Invierii și la Liturghia Învierii de duminică se păstrează și se aprind la rugăciunile de-acasă pentru sănătate când se citesc acatistele sau Paraclisul Maicii Domnului.

Pentru spovedit, împărtășit si alte întrebări putem comunica pe watsap.

Această pandemie care a venit peste noi este și rezultatul atitudinilor noastre de necredință, de păcătoșenie, de îndepărtare, de sfidarea divinitații și uitare de Dumnezeu.

Frățește vă sfătuiesc pe fiecare dintre Dumneavoastră să găsiți timp pentru Denii, pentru Slujba Invierii și mai ales pentru Liturghia Sfântă din Duminica Invierii!

Vă îndemn la Acest Paște la împăcarea cu Dumnezeu prin Sfânta  Spovedanie și sfințirea sacramentală prin Sfânta Împărtășanie.

(Dacă de la episcopie ne vor anunța noutăti legate de program, le vom comunica.)

Bunul Dumnezeu și Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să vă binecuvinteze cu sănătate și credință și să vă ajute Tuturor să Vă umpleți de harul sfințitor, tămăduitor și ocrotitor al Sfintei Invieri a Mântuitorului nostru Iisus Hristos! Amin.

BISERICA ORODOXA ROMANA
Parohia Sfintii Ciprian si Iustina