Săptămâna de rugăciune - PAROHIA VARESE

Săptămâna de rugăciune

Săptămâna de rugăciune pentru unitatea creștinilor la Parohia din Varese.

Un eveniment frumos al parohiei din Varese a avut loc, în cadrul „Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor din anul 2016”.  Și în acest an, sub îndemnul pe care Preasfințitul Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei la adresat tuturor parohiilor din eparhie,  Parohia Ortodoxă Română „Sf. Sf. Mc. CIPRIAN și Sf. Mc. IUSTINA Fecioara” din Varese, sâmbătă 23 ianuarie, a fost gazda reprezentanților confesiunilor creștine din provincia Varese. Cu acest prilej, la slujba de seară ortodoxă în limba italiană, împreună cu părintele Silviu State și creștinii români și italieni, din partea Bisericii Catolice a fost prezent Monseniorul Franco Agnesi, Episcop Vicar  pentru Provincia Varese al Arhiepiscopiei de Milano care este apreciat și apropiat de românii localnici, Don Pino Gamalero președintele centrului local pentru familie „Istituto la Casa di Varese” și Don Lanfranco Agnelli de la Decanato Appiano cu un frumos  cuvânt de învâțătură.   Mulțumim Bunului Dumnezeu și ne rugăm ca smeritele noastre strădanii să rodească pentru mântuirea noastră a tuturor fraților noștri.

Pr.  Silviu  State